neděle 20. září 2015

Skanzen po kanadsku


Takže jsme zpátky. Hned první sobotu jsme se rozhodli něco podniknout. Přestože London/Ont není zrovna nejzábavnější město na světě, přece jen se tu pár atrakcí najde. Osedlali jsme tedy (kola) a vyrazili se podívat jak se žilo před sto lety evropským příchozím (nebo se dneska už musí říkat "migrantům"?). Navštívili jsme Fanshawe Pioneer Village.

Ježdění na kole po kanadském městě je ... často poněkud jednotvárné:



V zásadě se dá jet kolem velké silnice, nebo jiné velké silnice; akčnější si můžou čas od času udělat zajížďku a jet kousek po cyklostezce. Než se zase vrátí k velké silnici.

Fanshawe Pioneer Village je vlastně skanzen, stojící v rekreační oblasti Fanshawe Conservation Area, která vznikla severovýchodně od města, u přehrady. To v místní realitě znamená, že existuje jedna přístupová silnice a každé auto musí projet přes jakousi vrátnici, kde se platí příslušné poplatky za kempovaní apod.

Najeli jsme tedy k závoře, tváříce se jako auto. Žádné poplatky jsme naštěstí platit nemuseli (asi proto, že jsme jeli platit vstup do Pioneer Village), jen nám řekli, že máme jet po žlutých šipkách. Poslední kilometr ke skanzenu jsme tak už jeli "parkem".

Z hráze přehrady.
Skanzen je rozdělen do čtyř částí, odrážejících historii (západního) osídlení v okolí současného Londonu. První domy pocházejí z doby první velké imigrantské vlny - ta sem kolem roku 1820 dorazila z Irska. V dalších částech jsou postupně domy z dalších cca 80 let, od skromných samot a vesnických příbytků se přechází k už celkem moderním domům z počátku 20. století.

Takhle bydleli nově příchozí do Kanady.

LOL - aneb Loyal Orange Lounge.
Původně irská protestantská organizace z jejíchž řad pocházeli i 4 kanadští premiéři. Mimochodem je aktivní dodnes.

Oranžistický interiér - celý dům je vlastně společenská místnost.

Kovárna. Vevnitř skutečný kovář ková skutečné výrobky. 

V kovárně jsme narazili na prvního živého člověka - ukázalo se, že ač je vesnička poněkud prázdná, co se týče návštěvníků (no dobře, byli jsme tam skoro jen my... a chystala se nějaká svatba), ve vybraných domech se ukrývají průvodci, připravení vám o domě něco říct. Takže jsme si popovídali s panem kovářem, paní co předla na kolovrátku, paní co měla na starosti dům malíře Paula Peela a s panem tiskařem. Přijde mi to jako trošku odlišný přístup od těch několika českých/slovenských skanzenů, co znám - dostanete se do interiéru a celkově je v Kanadě menší "muzejní bariéra".

Presbyteriánský kostel. Zevnitř vypadá... víceméně stejně jako zvenku.

Zednářská lóže (rekonstrukce z budovy bývalé školy zaplacena... zednářskou lóží... která sídlí v Las Vegas:-)
Zvláštní, ale domek je to pěkný.

Hm, zednáři si nechali zrekonstruovat dům na zednářskou lóži. Je to vlastně typický příklad. V průvodci vesničkou je u každé stavby uvedeno, kdo sponzoroval její restaurovaní. Jde o soukromé nadace, kluby a společnosti, firmy a banky, ale i rodiny a jednotlivce. Některé stavby podpořila dokonce i kanadská vláda a vládní fondy. Ale těch je naprostá menšina. Tohle holt není Evropa, kde se počítá s tím, že se o všechno postará stát.


Historická farma. Ovce tam pracují, svišť se přišel podívat. Oni tu svišti chodí všude.

Farma zvířat. Čuněcí výběh.

Tesařská dílna.
Škola z doby královny Viktorie.

Viktoriánské školní topení. 

Školy jsou ve skanzenu dvě. První (z období kolem roku 1830) vypadá jako ... srub, ta druhá, viktoriánská (z roku 1871), už je o poznání větší, prostornější, lépe vybavená. Zajímavé srovnání. Evidentně se dobře zabydlovali.

Kolovrátek. U kolovrátku seděla paní v historickém kostýmu a předla. Když jsem jí viděl skrz dveře, myslel jsem, že je to jen figurína... ale moc jsem se nelekl, když se začala nějak víc hýbat. Fakt ne..

My máme parní stroj, úžasné síly zdroj!

Farmářský dům.

Ložnice v domě Paula Peela.

Dům Paula Peela - nejznámějšího londonského malíře. Na obraze je Covent Garden - tržnice, která dosud stojí v centru Londonu.


Svatebčani (praví a současní) - obsadili modernější (1887) ze dvou kostelů.


Labbatův pivovar. Replika pivovaru, který v roce 1847 v Londonu koupil John Labatt. Firma Labatt přežila dodnes, takže mohla zasponzorovat tuhle stavbu v muzeu.

Tiskařská dílna. I noviny The London Free Press vycházejí od roku 1849 dodnes. 

Tiskařská dílna - ochotný pán povypráví o historii tisku...

... a cizince nechává napsat vzkaz ve svém jazyce. Za nás už tu někdo před pát lety českou stopu zanechal;-)

... a pro jistotu, aby to nevypadalo, že na světě existují jen Čechy.

Časově jsme stihli všechno tak akorát do konce otevírací doby. Pak už stejně nastupovali svatebčani, takže už to nebyla taková zábava, jako když jsme byli v celém muzeu prakticky sami... Možná se tam ještě půjdeme podívat jednou na podzim - bude se tu konat nějaká malá rekonstrukce bitvy z války roku 1812 - asi nejdůležitějšího konfliktu, jehož se Kanada účastnila do první světové války. Popravdě, šlo o drobný konflikt mezi mladičkými USA a Británií, která měla v té době priority v Evropě (Napoleon). USA se nicméně nepodařilo dobýt Kanadu a celá válka skončila podivnou remízou - bez jakýchkoli územních změn. Teda podle mě. Pan tiskař říkal, že Kanaďani vyhráli;-)